Bécsi Nemzetközi Központ - Nagykövetek, diplomaták, az ENSZ munkatársai, a civil társadalom és a media képviselői jelenlétében ünnepelték meg augusztus 30-án, a Bécsi Nemzetközi Központban (VIC) az első Atomkísérletek elleni nemzetközi napot. Az eseményen, amelynek megnyitóját Kazahsztán Köztársaságának a bécsi nemzetközi szervezetekhez delegált állandó képviselője, Jerzsan Kazikanov és az Átfogó Atomcsendegyezmény Előkészítő Bizottság (CTBTO) vezető titkára, Tóth Tibor tartotta, az Egyesült Nemzetek bécsi Információs Irodájának igazgatója, Maher Nasser moderált. A beszédeket egy az Állandó kazahsztáni képviselet által szervezett fogadás majd a CTBTO/Kazah-kiállítás közös megtekintése követte.
Jerzsan Kazikanov nagykövet hangsúlyozta, hogy Kazahsztán el van szánva egy atomfegyverektől mentes világ felépítésére: "A nemzet létrejötte óta, Kazahsztán mindig is az atomenergia békés felhasználása és az atomfegyverek felszámolása mellett szállt síkra." Kazikanov nagykövet kiemelte, ezek az erőfeszítések abban is tükröződnek, hogy Kazahsztán nyújtotta be a Közgyűlésnek a javaslatot, hogy augusztus 29-ét nyilvánítsák az atomkísérletek elleni nemzetközi nappá. A kazah javaslatot az Egyesült Nemzetek Közgyűlése 2009. december 2-án egyhangú szavazással fogadta el (64/35 határozat). A javasolt dátum arra a napra esik, amelyen Kazahsztán elnöke, Nurszultán Nazarbajev 1991-ben bezárta a szemipalatyinszki kísérleti telepet. 1949. augusztus 29-e ugyanakkor az atomfegyververseny kezdete is, hiszen a Szovjetunió ezen a napon lépett az Egyesült Államok nyomdokaiba azzal, hogy Kazahsztán sztyeppéin maga is felrobbantotta első atomtöltetét.
Tóth Tibor, a CTBTO vezető titkára a CTBTO/Kazah kiállítás megnyitóján elmondta: "Kazahsztán bebizonyította, hogy egy modern állam biztonsága és prosperitása nem atomarzenálján múlik. Tóth Tibor gratulált Kazahsztánnak, hogy a szemipalatyinszki telep bezárásával és nukleáris arzenálja feladásával példát mutatott a régiónak és az egész világnak.
Bevezető beszédében Maher Nasser, az Egyesült Nemzetek bécsi Információs Irodájának (UNIS) elnöke Ban Ki Munnak, az ENSZ főtitkárának e napra vonatkozó állítását idézte: "Jelentős erő van e komoly törekvés mögött." Ennek a stratégiának legfőbb pillére az Átfogó Atomcsend Egyezmény, amelyet 1996-ban fogadtak el, de amely még mindig nem lépett érvénybe. Maher Nasser ismét hangot adott a főtitkár kérésének e cél 2012-es elérésével kapcsolatban: "Nem hagyhatjuk örökül e kihívásokat az eljövendő nemzedékeknek. Mindnyájunknak meg kell tennünk a magunkét egy biztonságosabb, biztosabb világ felépítéséért, még ma!"
Augusztus 29-e, mint az Atomkísérletek Elleni Nemzetközi Nap, erőt ad az Egyesült Nemzetek, a tagállamok, a kormányközi és nem kormányzati szervek, akadémiai intézetek, ifjúsági egyesületek és a sajtó azon törekvéseinek, hogy az atomkísérletek tiltásának szükségességét, mint egy biztonságosabb világ elérésének fontos lépését népszerűsítsék, oktassák és közöljék. A közös kiállítás magában foglalja a kazah atomkísérletek hatásait, a 21. századi Kazahsztánt, és a kazah táj szépségét, népének változatosságát, és a nukleáris energia békés felhasználását bemutató fotókat, továbbá a CTBTO atomkísérletek elleni paneljeit és multimédia-bemutatóit.
Az Egyesült Államok, a Szovjetunió, Franciaország, az Egyesült Királyság és Kína 1945 és 1996 között több mint 2000 atomfejet robbantott fel, világszerte 60 helyszínen. E 2000 atomrobbantás közül több mint 450-et, amelyek pusztító hatást gyakoroltak a környező tájra, az egykori Szovjetunió hajtott végre Szemipalatyinszkban. Miután Szemipalatyinszkban véget értek a kísérletek, Kazahsztán a Szovjetunió felbomlásával megörökölt jelentős atomfegyverzetet is visszaszolgáltatta Oroszországnak. Az 1400 stratégiai atomfegyver és célba juttató eszköz a világ negyedik legnagyobb atomarzenálját teszi ki.
A közös kiállítás szeptember 3-ig tekinthető meg a VIC Rotundájában.