Nemzetközi menekültnap 2010: A "Kis idegen" vetítése


Screening of "Little Alien"Élnek. Mert elmenekültek. Tinédzserek, akik egy válságzónából elmenekülve rendkívül veszélyes utazásba fogtak Európa irányába. Magányosan, egyetlen dologban reménykedve: hogy életben maradnak. Mióta Ausztriába értek, azért küzdenek, hogy normális életet élhessenek. Küzdenek egy rendszer ellen, ami azt követeli tőlük, hogy jelenüket egy bizonytalan jövőért áldozzák fel. Nina Kusturica megindító, elgondolkodtató, és olykor tréfás dokumentumfilmje, a "Kis idegen" néhány tinédzser-menekült sorsát követi végig: ahogy szülőhazájukból kiindulva - kerítéseken átmászva, teherautókban megbújva, határőröket átverve Ausztria felé menekülnek.

A Nemzetközi menekültnapról június 20-án megemlékezve, az UNIS Bécs és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) ausztriai irodája az Egyesült Nemzetek bécsi főhadiszállásán levetítette a "Kis idegen"-t. A vetítést beszélgetés követte Nina Kusturica rendezővel, Jawiddal, egy ifjú, jelenleg Ausztriában élő afgánnal, a film egyik főszereplőjével, valamint Birgit Einzenbergerrel, az UNHCR ausztriai irodájának munkatársával. A beszélgetés moderátora Maher Nasser, az UNIS Bécs igazgatója volt.

A beszélgetésen, amelyen az Egyesült Nemzetek munkatársai mellett látogatók és egy iskolai osztály is részt vett, Jawid válaszolt a közönség kérdéseire. Elmondta, miért utazott családját hátrahagyva ilyen messzire, Ausztriába. Mesélt arról, hogy helyzetével kapcsolatos, és jövője biztosítása érdekében folytatott küzdelme során milyen jó és rossz élmények érték. Nina Kusturica pedig elmesélte, azért döntött a "Kis idegen" cím mellett, mert ez egyrészt tükrözi az intézmények bürökratikus terminológiáját, másrészt a főszereplők érzését is, miszerint ők menekültként kívülállók.

2009 végén 10,4 millió menekült (nem számítva az ENSZ szervezete, az UNRWA által támogatott 4,8 millió palesztin menekültet), és további 27,1 millió belső menekült élt a világban. Ezek az emberek konfliktusok, üldözések miatt voltak kénytelenek elhagyni hazájukat. Az UNHCR közülük jelenleg 15,6 millió személynek nyújt védelmet vagy támogatást. Ez aránylik ahhoz a 10,5 millió menekülthöz , és 26 millió belső menekülthöz, akik közül 14,4 millió kapott védelmet vagy támogatást az UNHCR-től 2008 végén.

Brigit Einzenberger, az UNHCR Ausztria munkatársa elmondta: "Több mint 18,700 oltalomkereső, magára hagyott gyerek nyújtott be kérelmeket, 71 országban. Ez az UNHCR által június 15-én kiadott 2009-es Globális trendek jelentés szerint négy év óta a legnagyobb arány. A kérelmek legnagyobb része afgán és szomáliai gyerekektől érkezett, többségük 15-17 éves kor közötti fiúktól.

Az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) 1950. december 14-én alapították az Egyesült Nemzetek Közgyűlésében. Az iroda felhatalmazása a menekültek védelmére és a világszerte hosszú távú megoldásokra törekvő nemzetközi cselekvés irányítására és koordinálására szól. Elsődleges célja a menekültek jólétének és jogainak biztosítása. Az UNHCR azért küzd, hogy biztosítsa: mindenki élhessen az oltalomkérés jogával, hogy mindenki találhasson biztos menedéket, és hogy mindenki integrálódhasson egy másik államba. Ha sem a lokális integráció, sem az önkéntes hazatérés nem nyújt tartós megoldást, az ENSZ Menekültügynöksége biztosítja a menekültek letelepedését egy harmadik országban.

Nina Kusturica rendező, a bosznia-hercegovinai Mostarban született 1975-ben, és Szarajevóban nőtt fel egy művészcsaládban. 1992, a Boszniai háború kezdete óta Bécsben él, és jelenleg rendezőként, szerkesztőként, íróként és producerként dolgozik. Emellett tanít a Bécsi Egyetemen.

A "Kis idegennel" kapcsolatos további információért látogassa meg a www.littlealien.at honlapot!