Események

A tolerancia és tisztelet segíthet a globális kihívások kezelésében - az ENSZ-főtitkár

Az Egyesült Nemzetek magas rangú tisztviselői a mai nap folyamán a világ vezetőit sürgetve, a tolerancia és tisztelet előmozdításának támogatását kérték, hangsúlyozva, hogy ezen alapelvek olyan konfliktusok megoldásához is hozzájárulnának, mint amilyenek jelenleg Szíriában és Maliban folynak; ezen felül sok más globális kihívás kezelését is elősegítenék.

Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár Bécsben, az ENSZ Civilizációk Szövetségének ötödik Globális Fóruma megnyitóján hozzászólásában elmondta, "tartós megoldásokhoz olyan hosszú távú kölcsönös megértés szükséges, amely túllépi a vallási, nemzeti, kulturális és etnikai határokat. Ez viszont csak egy felelősségteljes vezetőség kezdeményezésére indulhat el, amely egyben az idei fórum témája is."

"A vezetőknek a világ színterétől a helyi közösségeken át a tolerancia és tisztelet nyelvén kell beszélniük, nem pedig a megosztás és rágalmazás nyelvén" fűzte hozzá. "Bárhol, ahol a feszültség közösségeket oszt meg, a Szövetségnek lehetősége van hidak építésére és arra, hogy segítse az embereket elmozdítani a konfliktusból az együttműködés felé."

2005-ben Spanyolország és Törökország kezdeményezésének köszönhetően, az ENSZ égisze alatt elindult Szövetség azon dolgozik, hogy világszerte előmozdítsa a kultúrák közötti jobb kapcsolatokat. A döntéshozókból, szakértőkből és a kultúrák közötti és vallások közötti dialógus területén jártas, válogatott, befolyással rendelkező részvevőkből álló fórum idei témája "A felelősségteljes vezetés a változatosságban és párbeszédben."

Nassir Abdulaziz Al-Nasser, az ENSZ Civilizációk Szövetségéért felelős következő magas rangú képviselője nyilatkozatában elmondta, hogy egy felelősségteljes vezetés képes megteremteni azt a szükséges társadalmi összetartó erőt, amelynek minden férfi és nő egyformán részese lehet.

"Hiszem, hogy a Szövetség képes elősegíteni a nemzetközi együttműködést és képes hozzájárulni az Egyesült Nemzetek erőfeszítésihez, amelyet napjainkban az emberiséget érintő kihívások kezelése érdekében folytat; főleg az olyanok problémák esetében, amelyek identitási és kulturális alapokkal rendelkeznek", mondta el.

Ban Ki-Mun kifejezte aggodalmát az izraeliek és a palesztinok megosztottságával kapcsolatban, amely a már rég "esedékes" közel-keleti békefolyamat ellenére még mindig fennáll. Hozzátette, hogy különösen a régió fiataljai miatt aggódik, hiszen megvan annak a kockázata, hogy a szomszédjaikról alkotott "démonizált, embertelen - teljesen hamis - koncepcióval nőnek fel."

Ösztönözte a Szövetséget arra, hogy mindkét részről támogassák az olyan béketeremtőket, mint Aziz Abu Sarah. Sarah, egy olyan palesztin, akinek megölték testvérét és jelenleg túrákat vezet a konfliktus zónába, megmutatva így a konfliktus mindkét oldalát. Tervezi, hogy a Szövetség támogatásával ezt a túravezetést kiterjeszti Egyiptomra és Jordániára is.

Az ENSZ Civilizációk Szövetsége ötödik Globális Fórumának ifjúsági eseményén az ENSZ-főtitkár felhívta a világ fiataljait arra, hogy vegyék kezükbe az irányítást annak érdekében, hogy a zűrzavaros gazdasági és politikai átalakuláson keresztül menő nemzetközi közösséget, egy "virágzóbb, egyenlőbb és békésebb jövő" felé vezessék.

"Azért vagyok ma itt, hogy megkérjelek benneteket arra, hogy segítsetek megmutatni nekünk az utat. A világ egy - gazdasági, demográfiai, politikai és környezeti - átalakulási időszakon megy keresztül," mondta Ban Ki-Mun hozzászólásában, azt állítva, hogy jóllehet a kihívások mélyek, "de a lehetőségek is azok."

Ban Ki-Mun kiemelte, hogy az ENSZ napirendjén a fiatalokra irányított figyelem "mélyítése" fokozottan szerepel, amelyek a foglalkoztatáshoz és vállalkozáshoz, politikai részvételhez és emberi jogokhoz, az oktatáshoz és reprodukciós egészséghez kapcsolódnak, figyelemmel arra, hogy a világtestület "legfontosabb prioritása" a fiatalokkal való közös munka, valamint "az életetek, a közösségeitek jólétének, és a világ állapotának javítsa."

A Szövetség ötödik Globális Fórumának másik eseménye volt a Szövetség Interkulturális Innováció Díjátadója a BMW Csoport szervezésében. A tíz döntős munkáit látva, Ban Ki-Mun elmondta: "A ma este bemutatott kreatív megoldások mind a közösségek, mind az olyan szervezetek számára, mint az ENSZ kihívást jelentenek."

Az első helyezett, Puerta Joven Mexikóból, a "Lenguas Jóvenes", avagy a Fiatalok Nyelveiért munkája nyerte az 50 000 dolláros fődíjat, amely olyan őshonos fiatalok csoportjainak egymáshoz való közelebb hozását célozza meg, amelyek kulturális identitásuk vagy nyelvük miatt megkülönböztetésnek vannak kitéve.

Az egyik döntős a magyarországi IDResearch Kft. volt, amely megalkotta az IMMIGROPOLY, egyedülálló, Internet alapú szerepjátékot, amely a migráció és integráció jobb megértésének elősegítését célozza meg globális világunkban, különös tekintettel a fiatalokra.

Bécsben, ez idő alatt az ENSZ-főtitkár bilaterális találkozók sorozatait folytatta le olyan méltóságokkal, mint Katar emírje, a spanyol külügyminiszter és a török miniszterelnök.

Találkozott az osztrák elnökkel, Heinz Fischerrel és az osztrák külügyminiszterrel, Michael Spindeleggerrel. Találkozóik során beszéltek a szíriai polgárháborúról és a mali fegyveres konfliktusról, majd a Főtitkár köszönetét fejezte ki Ausztria hozzájárulásáért az ENSZ-hez, kiemelve a Közel-Keleten lévő békefenntartó misszióit, valamint köszönetét fejezte ki azért, hogy otthont adott a Civilizációk Szövetsége ötödik Globális Fórumának.