Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár január 27-én, a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján arra figyelmeztetett üzenetében, hogy "nem építhetjük úgy a jövőt, hogy ne emlékeznénk a múltra, és arra, hogy ami egyszer megtörtént, az megismétlődhet." 1945-ben ezen a napon szabadították fel a szovjet csapatok az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábort.
Tisztelettel emlékezve a holokauszt áldozataira és túlélőire, idén az Egyesült Nemzetek Bécsi Információs Szolgálata (UNIS) a Nemzetközi Holokauszt Megemlékezés Szövetségével (IHRA), a Yad Vashem-mel, a Londoni Zsidó Kulturális Intézettel (Egyesült Királyság), az Európai Soa Intézettel (Cseh Köztársaság), a 2014-es IHRA kanadai elnökséggel és a Holokauszt és az Egyesült Nemzetek Közkapcsolati Programjával közösen kiállítást szervezett az "Életben tartva az emlékeket - Utazás a holokauszton át" témájú 2013-2014-es Nemzetközi Plakátverseny legjobb műveiből.
Egy nemzeti és nemzetközi bírókból álló zsűri választotta ki a 10 ország művészeti tanulói százaitól beérkezett művek közül a legjobb 16 alkotást, köztük számos olyan tanulótól, akiknek nincs személyes kötődése a holokauszthoz. A megemlékezésre és a kiállítás megnyitójára a Nemzetközi Bécsi Központban (VIC) került sor. Yury Fedotov, az Egyesült Nemzetek Bécsi Hivatalának (UNOV) főigazgatója, Zvi Heifetz nagykövet, Izrael az Egyesült Nemzetek Bécsi Hivatalához rendelt állandó képviselője, Jennifer Townson, a brit nagykövetség bécsi missziójának helyettes vezetője, Mario Silva, a Nemzetközi Holokauszt Megemlékezés Szövetségének (IHRA) elnöke és Jane Jacobs, a Yad Vashem Holokauszt Tanulmányok Nemzetközi Iskolájának nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója tartottak előadást. Az első három helyezett is jelen volt a kiállításon.
Minden előadó kiemelte a holokausztra való emlékezés fontosságát, az egyedülálló és példátlan kifejeződését az ember gonoszságra való hajlamának, valamint sürgettek mindenkit, hogy ne hagyjanak alább erőfeszítéseikkel, a holokauszt által tanított leckék továbbadásával a következő generációk számára. Zvi Heifetz, Izrael nagykövete a holokauszt tagadására, mint az antiszemitizmus fajtái egyikének veszélyeire figyelmeztetett, ami számos társadalomban még mindig gyakori.
A 2014-es Magyar Holokauszt Emlékév fényében Csuday Balázs nagykövet, Magyarország az Egyesült Nemzetek Bécsi Hivatalához rendelt állandó képviselője megismételte a második világháború szörnyűségeivel kapcsolatos kommunikáció komolyságát és jelentőségét, valamint elismerte Magyarország szerepét és felelősségét a holokausztban. Mégis a felelősség nem csak az államokra hárul, mivel minden egyes állampolgárnak kötelessége fellépni a gyűlölet és az intolerancia minden formája ellen.
Ugyanezen a napon a bécsi UNIS, a bécsi ENSZ-hez rendelt izraeli állandó képviselettel, a this human world (THW) Filmfesztivállal és a Topkinoval együttműködve megrendezte a "Hatmillió plusz egy" dokumentumfilm vetítését az ENSZ-moziban. Filmjében az izraeli dokumentumfilm-készítő David Fisher négy felnőtt testvér történetét meséli el, hogy miként követik vissza néhai holokauszt túlélő édesapjuk útját, aki a Gusen és Gunskirchen, két osztrák koncentrációs táborban volt fogva tartva. A filmvetítést kerekasztal-beszélgetés követte Jane Jacobs-szal a Yad Vashemtől, Sieglinde Witzany-Durde tanárral, aki a KZ Gusen Emlékbizottág tagja és Itamar Treves-Tchelet újságíróval. A beszélgetést Tisovszky János, a bécsi UNIS igazgatója moderálta.
A közönség számos témát vetett fel, többek között a holokauszt oktatás nehézségeit általánosságban és Ausztriában, ahol az osztrák áldozatiság még mindig mélyen beágyazott a társadalomban, ahogyan Sieglinde Witzany-Durde azt kifejtette.
"A Hatmillió plusz egy" egy olyan film, amelyet csend övez, mivel a szörnyűségeket látva, senki nem talál szavakat. Annak ellenére, hogy ezek a sérelmek megmagyarázhatatlanok maradnak, ahogyan az ENSZ-főtitkár mondta, a mi felelősségünk újra és újra beszélni a holokauszt történetéről, mivel azok akik nem emlékeznek a múltra, a megismétlődés kudarcára vannak ítélve.