Csak információs célokra - nem hivatalos dokumentum
UNIS/OUS/081
2011. május 25.
Hét kárpáti ország találkozója a Kárpátok védelmére és fenntartható fejlődésére irányuló további együttműködéssel kapcsolatban é
A Kárpátok Keretegyezmény Részes Feleik Konferenciájának harmadik találkozója (COP3)
2011. május 25-27. Pozsony, Szlovákia
BÉCS/POZSONY, május 25. (ENSZ INFORMÁCIÓS SZOLGÁLAT) - A Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia, a Szlovák Köztársaság és Ukrajna környezetvédelmi minisztereik és magas rangú kormányképviselői találkoznak május 25. és 27. között a Kárpátok Keretegyezmény Részes Felek Konferenciájának (COP3) harmadik találkozóján. Mint az Egyezmény fő döntéshozó testülete, a COP fog dönteni a Kárpáti Egyezmény stratégiai irányáról az elkövetkező három évre.
Szlovákia átveszi az elnökséget
A COP3 találkozó házigazdája, a Szlovák Köztársaság kormánya ezen az eseményen veszi át a Kárpáti Egyezmény elnökségét Romániától, és 2014-ig elnököli az Egyezményt. A magas szintű szegmens május 26-án, csütörtökön, 19.00 órakor kezdődik egy nyilvános megnyitóval, amely a Hviezdoslavovo téren kerül megrendezésre a konferencia helyszínével, a pozsonyi Radisson Blu Carlton Hotellal szemben.
Az erdők és a turizmus a fő téma
A találkozón központi szerepet kap a Kárpáti Egyezmény két új jegyzőkönyvének elfogadása: a Jegyzőkönyv a Fenntartható Erdőgazdálkodásról és a Jegyzőkönyv a Fenntartható Turizmusról. Mindkét téma alapvető fontosságú a régió jövőbeni fejlődése szempontjából.
A Kárpátok több mint felét erdő borítja, közel 100 000 km2 természetes és félig természetes erdő. Létfontosságú kapcsolódást jelentenek az északi erdők és a nyugati, valamint délnyugat-európai erdők között. A Kárpátokban rejlik a legnagyobb érintetlen erdő Európában (Oroszországon kívül), mintegy 3000 km2 kiterjedésben.
A turizmus az egyik legdinamikusabban fejlődő ága a kárpáti országok gazdaságának. Sokszínű természeti erőforrásaik és a régóta megőrzött tradícióik miatt a Kárpátok hegység ideális helyszín a turizmus fejlesztéséhez. Csak az elmúlt 10 évben az itt található hotelek száma közel 60 százalékkal emelkedett.
A jegyzőkönyvek aláírásával a Tagállamok vállalják, hogy támogatják a Kárpátok erdeinek fenntartható gazdálkodását és védelmét valamint maximalizálják a Kárpáti régióba irányuló fenntartható turizmusnak az ökoszisztémára, gazdaságra és társadalmi fejlődésre gyakorolt előnyeit.
Szakértők és nem kormányzati szervek bevonása
A régió számos szakértője és nem kormányzati szervezete mutatja be a Kárpátok fenntartható fejlődésének különböző aspektusait. Ezek között szerepel a kulturális örökség, a fenntartható fejlődés oktatása, hozzáférhetőség és ökológiai kapcsolódások, és a Kárpátok integrált kutatási stratégiájának fejlesztése. A résztvevők továbbá megismerhetik a Kárpáti régió számára az Európai Unió által nyújtott támogatási lehetőségeket.
A régió új projektjeinek bemutatása
A COP3 találkozón számos új, különös relevanciával rendelkező, az egész Kárpáti régióra vonatkozó projekt kerül bemutatásra.
● A Kárpátok BIOREGIO projekt, amelynek célja, hogy fejlessze, harmonizálja és megvalósítsa a Kárpátok védett területeire vonatkozó integrált gazdálkodási terveket. A projektet a SEE Európai Területi Együttműködési Program finanszírozza, 16 partner vesz benne részt és az COP3 találkozón indítják el.
● A CARPIVIA projekt, amelynek célja a kárpáti régió éghajlatváltozással kapcsolatos sebezhetőségének felmérése és a potenciális és már megvalósított adaptációs intézkedések adatbázisának létrehozása (különös figyelemmel az ökoszisztéma alapú intézkedések alkalmazására). A projektet az idei év elején indították el az Európai Bizottság finanszírozásában.
● Az EU Délkelet-Európai Területi Együttműködési Programja által nemrégiben elfogadott "Access2Mountain" projektek, és a már működő Ausztria-Szlovákiai Határokon Átívelő Együttműködési Program "Alpok Kárpátok Folyosó" projektje a környezetbarát turizmus elérhetőségének stratégiai kérdéseivel és a Kárpátokban és az Alpokban lévő zöld infrastruktúrák fejlesztésével foglalkoznak
Sajtótájékoztató pénteken ebédidőben
A COP3 találkozó hivatalos zárása után, május 27-én, pénteken a Kárpáti Egyezmény tagállamainak képviselői tájékoztatják a médiát a meghozott döntésekről és a két új jegyzőkönyvről.
A COP3-ról további információ itt található: www.carpathianconvention.org
***
A Kárpátokról:
A Kárpátok Európa legnagyobb, leghosszabb és legtagoltabb hegylánca, amely Közép- és Kelet-Európában hét országot érint: a Cseh Köztársaságot, Magyarországot, Lengyelországot, Romániát, Szerbiát, a Szlovák Köztársaságot és Ukrajnát. A régió a kiterjedt biológia sokszínűség, és az egyediség és jól megőrzött kulturális örökség központja. Itt található az Európai Unió legnépesebb barnamedve, farkas, hiúz, európai bölény és parlagi sas (globálisan veszélyeztetett faj) populációja. A Kárpátok közel 4000 növényfajnak ad otthont, ezek közül olyan Európában honos fajok egyharmadát, amely sehol máshol nem található a világon.
A Kárpáti Egyezményről:
A Kárpátok Védelméről és Fenntartható Fejlesztéséről Szóló Keretegyezményt (Kárpáti Egyezmény) hét közép- és kelet-európai állam (Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovák Köztársaság és Ukrajna) fogadta el és írta alá 2003 májusában, Kijevben. A világon ez az egyetlen többszintű irányító mechanizmus, amely az Kárpáti régió egészét felöleli és a második olyan szub-regionális egyezmény alapú rendszer, amely egy hegység régiójának védelmében született. 2004 óta a Kárpáti Egyezmény Ideiglenes Titkársága (ISCC) az ENSZ Környezetvédelmi Programjának bécsi irodájában működik, Ausztria támogatásával.
A COP, amely az Egyezmény tagállamainak magas szintű képviselőiből áll, a legfőbb döntéshozó testülete az Egyezménynek. A COP feladata többek között a jegyzőkönyvek elfogadása és az Egyezmény módosítása valamint az Egyezmény alárendelt testületeinek létrehozása. A COP dönt a munkaprogramokról, az Egyezmény költségvetéséről valamint felügyeli és támogatja az Egyezmény és annak jegyzőkönyveinek megvalósítását. A COP háromévente ülésezik.
* *** *
További információért keresse:
Veronika
Hopfgartner
UNEP Kárpáti Egyezmény Ideiglenes Titkárság
Tel.: (+43-1) 26060-5620
Mobil: (+43-699) 1459-7251
Email: veronika.hopfgartner[at]unvienna.org
vagy
Miroslav
Beriac
Környezetvédelmi Minisztérium, Szlovákia
Tel.: (+421-905) 887-451
Email: miroslav.beriac[at]enviro.gov.sk