|
|
Dolgok, amiket a kanapédról intézhetsz
- Spórolj áramot azzal, hogy elektromos készülékeidet hosszabbítóba dugod, és, csakúgy mint a számítógépedet, kikapcsolod, amikor nem használod őket.
- Fizesd be számláidat az interneten vagy a telefonodon, és ne kérj papír alapú bankszámlakivonatot. Papír nélkül az erdők irtására sincs szükség.
- Ne csak lájkold, oszd is meg barátaiddal, ha egy érdekes posztot látsz a közösségi oldalakon a nők jogairól vagy a klímaváltozásról, így ők is láthatják azokat.
- Szólalj fel! Kérd a helyi és nemzeti hatóságokat, hogy olyan kezdeményezésekben vegyenek részt, amelyek nem okoznak kárt sem az embereknek, sem a bolygónknak.
- Ne nyomtass ki mindent. Látsz valamit az interneten, amit meg kell jegyezned? Akkor írd le egy füzetbe, vagy, ami még jobb, jegyezd fel digitálisan, és takarékoskodj a papírral.
- Kapcsold le a lámpákat. A televíziód és a számítógéped képernyője elég fényt ad, kapcsold hát le a többi fényforrást, ha már nincs szükséged rájuk.
- Nézz körül kicsit az interneten és csak olyan cégektől vásárolj, amelyekről tudod, hogy fenntartható gyakorlatot folytatnak, és nem károsítják a környezetet.
- Jelentsd az internetes zaklatást. Amennyiben zaklatást észlelsz egy üzenőfalon vagy egy chat szobában, jelentsd a személyt.
- Légy jól informált. Kövesd a helyi híreket és a Globális Célokról szóló információkat az interneten vagy a közösségi médiában:
@GlobalGoalsUN.
- Te mit teszel a Globális Célok elérése érdekében? Mondd el nekünk! Ne feledd a #globalgoals hashatget a posztjaidból!
- Minimalizáld szén-dioxid kibocsátásodat. "Szénlábnyomodat" kiszámolhatod a
Climate Neutral Now oldalon, ahol egyúttal karbonkrediteket is vehetsz.
|
|
|
Dolgok, amelyeket otthon csinálhatsz
- Hagyd, hogy a hajad és a ruháid maguktól száradjanak, ahelyett, hogy elektromos készüléket használnál szárításukhoz. Mosáskor ügyelj arra, hogy a mosógépet teljes adag ruhával töltsd meg.
- Inkább rövid ideig zuhanyozz. A fürdőkád használata sokkal több vizet fogyaszt, mint egy 5-10 perces zuhanyzás.
- Egyél kevesebb húst, szárnyast és halat. Több erőforrás szükséges a hús előállításához, mint a növények termesztéséhez.
- Fagyaszd le a friss árukat és az ételmaradékot, elviteles és kiszállított ételek esetében is, ha nem tudod megenni azokat mielőtt megromlanának. Lefagyasztásukkal élelmiszert és pénzt is megtakarítasz.
- Komposztálj. Az ételmaradékok komposztálása csökkenti az éghajlatra gyakorolt negatív hatást, miközben újrahasznosítja a tápanyagokat.
- Hasznosítsd újra a papírt, a műanyagot, az üveget és az alumíniumot, ezzel megakadályozod a szeméttelepek növekedését.
- Vásárolj minimálisan csomagolt árut.
- Ne melegítsd elő a sütőt. Azt leszámítva, ha meghatározott sütési hőmérsékletre van szükséged, az étel melegítését kezd a sütő bekapcsolásakor.
- Tömd be az ablakok és ajtók réseit, hogy növeld az energiahatékonyságot.
- A termosztátot télen állítsd alacsonyabb, nyáron pedig magasabb hőfokra.
- Cseréld le régi készülékeidet és a villanykörtéket energiatakarékosabbakra.
- Ha van rá lehetőséged, telepíts napelemet a házad tetejére. Ez a villanyszámládat is csökkenteni fogja.
- Szerezz be egy szőnyeget. A szőnyegek melegen tartják az otthonodat.
- Ne öblítsd le a tányérokat mielőtt berakod őket a mosogatógépbe.
- Válassz textilpelenkát gyermeked számára, vagy ha inkább eldobhatót használnál, akkor válassz egy környezetbarát típust.
- A havat lapáttal takarítsd el. Ne használd a hangos hófúvót, és eddz egy kicsit.
- Használj gyufát. Ellentétben a gázzal töltött műanyag öngyújtókkal, a gyufa előállításához nincs szükség petróleumra.
|
|
|
Dolgok, amiket a ház körül tehetsz
- Vásárolj helyi árut, így a szomszédos üzletekben dolgozók megtarthatják állásukat, és a teherautóknak sem kell akkora távolságokat megtenniük.
- Vásárolj okosan. Tervezd meg az étkezéseidet, írj bevásárlólistát és kerüld a meggondolatlan vásárlásokat. Ne dőlj be az olyan marketingfogásoknak, amelyek több élelmiszer vásárlására buzdítanak, különösen ha azok romlandó áruk. Elsőre olcsóbbnak tűnhetnek, de összességében megis drágább, ha nagy részük a szemétben végzi.
- Sok gyümölcsöt és zöldséget azért dobnak ki, mert méretük, alakjuk vagy színük nem megfelelő. Ha azonban a termelői piacon vagy a boltban külalakra kevésbé, ám minőségileg tökéletes gyümölcsöket vásárolsz, akkor olyan élelmiszert fogyasztasz majd, amit egyébként talán kidobnának.
- Amikor az étteremben tengeri eredetű ételt rendelsz, mindig győződj meg arról, hogy az alapanyagok fenntartható halászatból származnak.
- Tudasd kedvenc üzleteiddel, hogy csak "óceánbarát" élelmiszert vásárolsz. Ma már több
ehhez hasonló applikáció létezik, amelyek megmutatják, hogy mi fogyasztható biztonságosan.
- Biciklizz, sétálj vagy használd a tömegközlekedést. Csak akkor ülj autóba, ha többen utaztok benne.
- Használj újratölthető vizesüveget és kávéspoharat. Ezzel kevesebb szemetet termelsz, és a kávézóban akár még spórolhatsz is .
- Ne használj műanyag szatyrot, bevásárlásokhoz inkább vidd magaddal a saját, többször használható szatyrodat.
- Vegyél el kevesebb szalvétát. Nincs szükséged egy maréknyi szalvétára, hogy megedd az ebéded. Csak annyit használj, amennyire szükséged van.
- Vegyél régi dolgokat. A vadonatúj nem mindig jelenti azt, hogy az egyben a legjobb is. Nézd meg, hogy mit találsz a használtáru boltokban.
- Tartsd karban az autódat. Egy rendszeresen karbantartott autó kevesebb mérgező gázt bocsát ki.
- Ajándékozd el, amit nem használsz. A helyi segélyszervezetek jó helyre juttatják alig használt ruháidat, könyveidet és bútoraidat.
- Oltasd be magad és gyermekeidet. Azzal, hogy a családodat megvéded a betegségektől, egyúttal a közegészségügyet is segíted.
- Élj azzal a jogoddal, hogy országod és a helyi közösséged vezetőit Te választhatod.
|
|
Dolgok, amiket a munkahelyeden tehetsz
- Ha van gyümölcsöd vagy rágcsálnivalód, amit már nem kérsz, akkor ne dobd ki, hanem add oda valakinek, aki megenné.
- Minden munkavállalónak jár az egészségügyi ellátás? Tudd meg, hogy milyen munkával kapcsolatos jogaid vannak és harcolj az egyenlőtlenség ellen.
- Tanítsd a fiatalabbakat. Ez egy olyan figyelmes, ösztönző és hatásos módja az iránymutatásnak, amellyel segíted őket, hogy szebb jövőjük legyen.
- A nők ugyanazzal a munkával 10-30 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak. Mindenhol jelen van a fizetések közötti egyenlőtlenség, ezért hallasd a hangod, és állj ki amellett, hogy egyenlő munkáért egyenlő bér járjon.
- 4 milliárd embernek nincs hozzáférése alapvető közegészségügyi ellátáshoz. Ennek kapcsán beszélgess másokkal arról, hogy a világ számos közösségében nincs elég illemhely.
- Győződj meg arról, hogy a munkahelyeden energiahatékony fűtési és hűtési technológiát használnak, valamint a termosztátot télen alacsonyabb, nyáron pedig magasabb hőfokra állítják.
- Légy tájékozott. Olvass más országok munkavállalóiról és üzleti gyakorlatairól, majd beszélj ezekről munkatársaiddal.
- Az egyetlen módja annak, hogy a munkavállalók biztonságosan dolgozhassanak, és a környezet is megóvásra kerüljön, ha a munkahelyed tiszta és rugalmas infrastruktúra kialakítására törekszik.
- Emeld fel a hangodat a munkahelyeden történő bármilyen megkülönböztetés ellen. Mindenki egyenlő nemre, fajra, szexuális irányultságra, társadalmi háttérre és fizikai képességekre való tekintet nélkül.
- Csak akkor használd az autódat, ha sokan vagytok, addig is biciklizz, sétálj vagy használd a tömegközlekedést.
- Szervezz egy olyan hetet, amikor arról tanultok legalább egy héten keresztül, hogy miként lehet fenntarthatóbban élni. A No Impact Week megvalósításáról itt tudtok meg többet:
un.org/sustainabledevelopment/be-the-change.
- Szólalj fel! Kérd meg a munkahelyedet és az országod kormányát arra, hogy olyan kezdeményezésekben vegyen részt, amelyek nem okoznak kárt sem az embereknek, sem a bolygónknak. Támogasd a párizsi éghajlatvédelmi egyezményt.
- A szárazföldön kidobott szemetünk nagy része az óceánokba kerül.
- Gondold át és változtasd meg mindennapi döntéseidet. Tudsz a munkahelyeden újrahasznosítani? A munkahelyed vásárol olyan kereskedőktől, akik káros ökológiai gyakorlatot folytatnak?
- Ismerd meg a jogaidat a munkahelyeden, hogy megtudd, kitől és miben tudsz segítséget kérni.
- A társadalmi felelősségvállalás számít, ezért ösztönözd a munkahelyedet arra, hogy dolgozzon együtt a civil társadalommal, és segítse a helyi közösségeket a célok elérésében.
|