COP26, Glasgow

„A 2021-es év döntő fontossággal bír a globális klímavészhelyzet elleni fellépésben.” António Guterres ENSZ-főtitkár

Az új koronavírus nem állította le a klímaválságot. A kibocsátások továbbra is nőnek. Ez egy vészhelyzet. Az országok, a városok, a régiók, az üzleti világ és a befektetők gyorsan növekvő koalícióját látjuk, akik elkötelezik magukat a nettó zéró kibocsátás elérése mellett 2050-re. MOST kell cselekednünk a hatások mérséklése, az alkalmazkodás és a finanszírozás terén.

Az ENSZ következő éghajlatváltozási konferenciájára (COP26) Glasgow-ban kerül sor 2021. november 1. és 12. között.

A COP26-ig az országoknak:

  • Csatlakozniuk kell az egyre nagyobb globális koalícióhoz a nettó zéró kibocsátás eléréséért 2050-re;
  • Konkrét, ambiciózusabb cselekvési tervekkel kell előállniuk (nemzetileg meghatározott hozzájárulások, ismertebb nevükön NDC-k);
  • Be kell fektetniük a zöld helyreállításba, növelniük kell az alkalmazkodás finanszírozását, ki kell vezetniük a szenet és senkit nem hagyhatnak magára.

 

Ahogy erősödik a klímavészhelyzet, úgy válik egyre sürgetőbbé a klímastabilitás felé való átalakulás. Az államoknak be kell tartaniuk a párizsi klímamegállapodásban vállaltakat, hogy fellépjenek a klímaváltozás ellen és, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést 2 Celsius-fok alatt tartsák. Ahhoz, hogy ezt elérjük csökkentenünk kell a közlekedés és az ipar kibocsátását, valamint befektetni a megújuló energiaforrásokba.

„A szén kivezetése a villamosenergia-ágazatból az egyetlen legfontosabb lépés ahhoz, hogy a 1,5 Celsius-fokos célt elérjük” - António Guterres ENSZ-főtitkár (2021)