Tlačové správy

Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/INF/382
25. august 2010

Víťaz Reklamnej Súťaže OSN proti chudobe je už známy

VIEDEŇ, 25. august (Informačné centrum OSN) - Stefán Einarsson (44), grafický dizajnér z Reykjavíku (Island) bol vyhlásený ako víťaz Reklamnej súťaže OSN proti chudobe za svoju prácu s názvom "Stále čakáme", ktorá vyzýva svetových lídrov, aby splnili svoje sľuby o ukončení chudoby.

Víťazovi cenu v mene španielskeho predsedníctva EÚ odovzdá Jej Excelencia španielska kráľovná Sofia na slávnostnej ceremónii v Madride v piatok 10. septembra. Ceremónie sa zúčastní aj španielska štátna tajomníčka pre medzinárodnú spoluprácu Soraya Rodriguez Ramos, predseda poroty Jacques Séguéla a riaditeľka Regionálneho informačného centra OSN v Bruseli (UNRIC) Afsané Bassir-Pour.

"Samozrejme mám veľkú radosť, že som vyhral a úprimne dúfam, že táto reklama naším lídrom pripomenie, že sú povinní dodržať sľuby a dosiahnuť splnenie Miléniových rozvojových cieľov", povedal Einarsson.

Printová reklamná súťaž , ktorú organizačne zastrešovalo Regionálne informačné centrum OSN v spolupráci s európskymi médiami, Informačnými centrami OSN v Európe a s podporou španielskeho predsedníctva EÚ, je súčasťou celoeurópskej kampane na podporu Miléniových rozvojových cieľov (MRC). Do súťaže bolo prihlásených viac ako 2000 príspevkov z 34 krajín, vrátane 174 príspevkov zo Slovenska.

"Úroveň účasti a kvality Reklamy proti chudobe, do ktorej sa zapojila európska kreatívna komunita, profesionáli a rovnako aj amatéri, prekonala aj naše najväčšie očakávania. Je zaujímavé, že väčšina ľudí chcela zaslať kreatívne odkazy svetovým lídrom, ktorí sa stretnú v septembri v New Yorku, aby zhodnotili pokrok v plnení MRC. Podarilo sa nám dosiahnuť značný pokrok, ktorý však evidentne ešte stále nemôžeme považovať za dostatočný, a preto si práve teraz nemôžeme dovoliť stagnovať. Vyslovujem úprimné ďakujem všetkým našim partnerom v rámci OSN, médiám a samozrejme aj našej úžasnej porote, čo je len ďalší príklad sily partnerstva", povedala Afsané Bassir-Pour, riaditeľka UNRIC-u.

Víťaz bol vybraný na základe hlasovania verejnosti a výberu poroty zloženej z prominentných európskych reklamných a marketingových expertov ako aj umelcov, dizajnérov a expertov OSN na komunikáciu, medzi ktorých patrili aj Jacques Séguéla, podpredseda medzinárodnej reklamnej skupiny Havas, britský fotograf Gary Knight, holandský dizajnér Piet Boon, belgický módny dom Maison Martin Margiela, riaditeľka Moskovského domu fotografie Olga Sviblova, dizajnér Neville Brody a zástupca generálneho tajomníka OSN pre komunikáciu a informovanosť verejnosti Kiyo Akasaka.

Výstava s výberom reklamných prác bude putovať počas celého roka po rôznych krajinách. Prvých 30 víťazných prác si môžete pozrieť na stránke www.wecanendpoverty.eu. Ak máte záujem zorganizovať výstavu v partnerstve s niektorým z úradov OSN v Európe, kontaktujte nás.

Slávnosť odovzdávania cien

Čas: 10.septembra o 11.00 hod.

Miesto: Caixa Forum, Paseo del Prado, 36, 28014 Madrid, Španielsko.

***

Hodnotiaci summit MRC

Plenárne zasadanie Valného zhromaždenia OSN na vysokej úrovni a pod záštitou generálneho tajomníka OSN sa bude konať 20. - 22. septembra v New Yorku. Cieľom je urobiť bilanciu merateľne úspešných iniciatív a dohodnúť sa na konkrétnom akčnom pláne pre vlády na dosiahnutie splnenia MRC. http://www.un.org/en/mdg/summit2010/index.shtml

* *** *

V prípade ďalších otázok kontaktujte:

UNIS Viedeň

Sonja Wintersberger
zástupkyňa riaditeľa, UNIS Viedeň
Telefón: 0043/ 1/ 260 603 430
E-mail: sonja.wintersberger@unvienna.org
Webstránka: www.unis.unvienna.org

UNRIC

Afsane Bassir-Pour
Riaditeľka Regionálneho informačného centra OSN pre západnú Európu UNRIC
Telefón: (+32-2) 7888-450
E-mail: bassirpour@unric.org

alebo

Arni Snaevarr
Regionálne informačné centrum OSN pre západnú Európu UNRIC
Telefón: (+32-2) 7888-467
E-mail: snaevarr@unric.org