Tlačové správy

Neoficiálny dokument - len pre informáciu.

UNIS/SGSM/263
13.máj 2011

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun:

"Pri dopravných nehodách zomrie ročne na cestách približne 1,3 milióna osôb a milióny ďalších ľudí ostane zranených alebo trvalo postihnutých"

Odkaz k Otvoreniu Dekády pre bezpečnosť cestnej premávky,
11.máj 2011

VIEDEŇ, 11.máj (Informačná služba OSN) - Dnešné otvorenie Dekády pre bezpečnosť cestnej premávky pomôže všetkým krajinám jazdiť po cestách smerom k bezpečnejšej budúcnosti.

Pri dopravných nehodách zomrie ročne na cestách približne 1,3 milióna osôb a milióny ďalších ľudí ostane zranených alebo trvalo postihnutých. Poškodené riadenie auta, málo bezpečné cesty a ďalšie nebezpečenstvá dokážu otriasť ľudským životom v priebehu niekoľkých sekúnd.

Táto Dekáda môže pomôcť zastaviť zbytočné straty životov.

Apelujem na členské štáty, medzinárodné agentúry, mimovládne organizácie, lídrov v obchodnom sektore a na komunitnej úrovni ako aj na ľudí na celom svete, aby prispeli k tomu, aby táto Dekáda viedla k skutočným zlepšeniam.

Globálny akčný plán pre bezpečnosť cestnej premávky je našou spoločnou mapou. Zahŕňa dôležité oblasti, v ktorých je potrebné prijať opatrenia - od zdokonaľovania ciest a vozidiel až po zlepšovanie správania vodičov, motocyklistov a chodcov.

Partneri na celom svete v súčasnosti zverejňujú v súvislosti s Dekádou národné alebo mestské plány, organizujú politické diskusie a umožňujú ľuďom postihnutým cestnými dopravnými nehodami, aby o svojich príbehoch hovorili na verejnosti. Teraz potrebujeme, aby sa táto kampaň rozbehla na plné obrátky a nasmerovala náš svet k bezpečnejším cestám.

Spolu môžeme zachrániť milióny životov.

* *** *