"V Sudáne, Ukrajine, na Blízkom východe, Mjanmarsku či Konžskej demokratickej republike a ďalších krajinách, konflikty, klimatický chaos a nepokoje nútia rekordný počet ľudí opustiť svoje domovy, čím spôsobujú hlboké ľudské utrpenie." — António Guterres
Vojna na Ukrajine naďalej spôsobuje nesmierne ľudské utrpenie, smrť a skazu, pričom milióny ľudí vystavuje riziku závažného porušovania medzinárodného práva a vyvoláva naliehavé humanitárne potreby.
Kampaň Modré srdce je celosvetová iniciatíva pod vedením Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o obchodovaní s ľuďmi a jeho dopade na ľudí a spoločnosť.
Pri príležitosti Svetového humanitárneho dňa si pripomíname 20 rokov odo dňa vraždy, kedy 19. augusta 2003 teroristi odpálili samovražednú bombu pred sídlom OSN v hoteli Canal v irackom Bagdade.
"Tento rok si na Svetový humanitárny deň pripomíname 20. výročie smrtiaceho útoku na hotel Canal v Bagdade. V ten smutný deň sme prišli o 22 kolegov vrátane osobitného predstaviteľa Sergia Vieiru de Mella. Táto tragédia zmenila spôsob práce humanitárnych pracovníkov." — António Guterres
Humanitárnu pomoc v súčasnosti potrebuje každý 22. človek na svete, čo predstavuje rekordných 362 miliónov ľudí. Viac ako 110 miliónov ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy a viac ako 260 miliónov ľudí čelí akútnej potravinovej neistote, pričom niektorým z nich hrozí hladomor. Konflikty, klimatické zmeny a finančné otrasy zvyšujú potrebu pomoci.
Ľudia sú v pohybe od najstarších čias. Niektorí sa sťahujú za prácou, ekonomickými príležitosťami, za rodinou či za štúdiom, iní preto, aby unikli pred konfliktmi, prenasledovaním, terorizmomči porušovaním ľudských práv. Ďalší odchádzajú v dôsledku nepriaznivých účinkov klimatických zmien, prírodných katastrof alebo iných environmentálnych faktorov.