Csak információs célokra - nem hivatalos dokumentum

UNIS/INF/390
2010. szeptember 23.

Az ENSZ-csúcs olyan globális akcióterv elfogadásával zárul, amely révén 2015-ig elérhetők a fejlesztési célok

A főtitkár több mint 40 milliárd dollárt tesz félre a nők és gyermekek egészségének biztosítására.

BÉCS/NEW YORK, szeptember 23. (ENSZ Információs Iroda) - Az Egyesült Nemzetek Millenniumi fejlesztési célokkal (Mfc) foglalkozó csúcsa ma egy olyan globális akcióterv elfogadásával zárult, amely egyrészt lehetővé teszi a nyolc szegénység-ellenes cél elérését a 2015-ös határidőig, másrészt jelentős, új javaslatokat tesz be a nők és gyermekek egészségével kapcsolatban. Végül: további kezdeményezéseket a szegénység, éhség és járványok ügyében.

A három napos Csúcs (Az ígéret megtartása: Együtt a Milleniumi fejlesztési célok eléréséért) záródokumentuma ismét megerősíti a világ vezetőinek elkötelezettségét az Mfc-kkel kapcsolatban, és konkrét ütemtervet nyújt a célok 2015-ig való elérésére. Az elmúlt tíz évben elért sikeres példákra és tanulságokra alapozva a dokumentum megfogalmazza azokat a konkrét lépéseket, amelyekre a döntéshozóknak szükségük van ahhoz, hogy felgyorsítsák az előrehaladást a nyolc céllal kapcsolatban. Ugyanakkor azt is leszögezi, hogy - dacára a gazdasági és pénzügyi válság következtében történő visszaesésnek - számos országban jelentős előrelépés történt a szegénység elleni harcban, az iskolai beiratkozások számának növelésében, valamint az egészségügy fejlesztésében, és a célok továbbra is elérhetőek.

Jelentős lépés, hogy néhány fejlődő és fejlett országbeli állam- és kormányfő, továbbá a magánszektor, vállalatok, nemzetközi szervezetek, a civil társadalom és kutatóintézetek képviselői ígéretet tettek rá, hogy az elkövetkező öt évben több, mint 40 milliárd dollár értékű erőforrást áldoznak a nők és gyermekek egészségügyével kapcsolatos előrehaladás gyorsítására. Egy az Egyesült Nemzetek főtitkára, Ban Ki Mun által elindított, koncentrált nemzetközi kezdeményezésnek, a "Globális stratégia a nők és gyermekek egészségéért"-nek lehetősége nyílik rá, hogy több mint 16 millió nő és gyermek életét mentse meg. Továbbá, hogy megelőzzön 33 millió nem kívánt terhességet, hogy 120 millió gyereket megvédjen a tüdőgyulladástól, hogy 88 millió gyereket megvédjen az alultápláltság okozta elgyengüléstől, hogy előrelendítse az ellenőrzést olyan halálos kórokon, mint a HIV/AIDS, és hogy biztosítsa a nők és gyermekek hozzáférését a minőségi egészségügyi ellátáshoz, és a képzett egészségügyi dolgozókhoz.

Ban Ki Mun főtitkár elmondta: "Tudjuk mi használ a nők és gyermekek életének megmentésében. Tudjuk, hogy a nők és gyerekek kulcsszerepet játszanak az Mfc-kben. Ma pedig tanúi lehetünk annak a fajta irányításnak, amire már oly régen szükségünk volt."

Ráadásul a kormányok, nemzetközi szervezetek és partnereik, éppen úgy mint az üzleti élet képviselői az ENSZ Globális egyezsége által szervezett Privátszektor fórumán számos más ígéret is tettek a nyolc céllal kapcsolatban. Az alábbiakban egy válogatás található ezekből:

1. Cél: A rendkívüli szegénység és éhínség megszűntetése

2. Cél: Megvalósítani a mindenkire kiterjedő alapfokú oktatást

3. Cél: Előmozdítani a nemek közötti egyenlőséget és segíteni a nők érvényesülését

4. és 5. Cél: a gyermekhalandóság csökkentése és az anyai egészségügy javítása

6. Cél: Leküzdeni a HIV/AIDS-et, maláriát és más betegségeket

7. Cél: A környezeti fenntarthatóság biztosítása

8. Cél: Globális partnerség a fejlődés érdekében

* *** *

További információ a Globális stratégia a nők és gyermekek egészségéről, beleértve a vállalásokkal kapcsolatos részletes információkat: www.un.org/sg/globalstrategy

A Csúccsal kapcsolatos további információ: beleértve a záródokumentumot és az Mfc-képviselők csoportját, az ENSZ jószolgálati nagykövetét és az Mfc-ket támogató Békeköveteket: www.un.org/en/mdg/summit2010

Sajtókapcsolat az ENSZ Tájékoztatási Irodájánál:

Martina Donlon
Telefon: (+1-212) 963-6816
Email: donlon@un.org

Pragati Pascale
Telefon: (+1-212) 963-6870
Email: pascale@un.org

Newton Kanhema
Telefon: (+1-212) 963-5602
Email: kanhema@un.org