UNIS/INF/239
20. szeptember 2007

ADATLAP

Egy éghajlatváltozásról szóló új globális megállapodás szükségessége

Rövid tények:

A helyes irányba tett első egyszerű lépésként az 1997-es Kyotoi jegyzőkönyv a világ számos iparilag fejlett államában segített stabilizálni, és egyes esetekben csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. Azonban a Kyotoi jegyzőkönyv kibocsátási határértékei csupán 36 fejlett ipari országra nézve kötelezőek, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csak egy részét fedik le. A jegyzőkönyv első kötelezettségvállalási időszaka 2012 után jár le.

A fejlett és fejlődő országokban azonban egyaránt gyorsan növekedett a gázkibocsátás, amely közömbösíti a jegyzőkönyvet aláíró államok ezen a téren tett erőfeszítéseit. Egy új, nagyszabású egyezmény megszületése nélkül nehéz lesz kordában tartani mind a fejlett iparú országok kibocsátását, mind a feltörekvő gazdaságokét. Ezért tehát sürgetővé vált a 2012 utánra vonatkozó globális klímaváltozási megállapodásról szóló tárgyalások elősegítése.



A probléma összetettsége

A tárgyalások sarokpontjai

  1. A legújabb tudományos kutatások eredményeinek megfelelő hosszú távú globális stratégia, amely egyúttal összhangban áll a hosszú távú üzleti befektetési tervezéssel.
  1. A gázkibocsátás drasztikus csökkentése a fejlett ipari államokban, akiknek történelmi felelősségük és gazdasági potenciáljuk okán a folyamat élére állva példát kell mutatniuk.
  1. A fejlődő országok további bevonása a folyamatba, különös tekintettel azokra az államokra, amelyek már most, vagy a közeljövőben jelentősen hozzájárulnak az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjához. 
  1. A fejlődő országok ösztönzése kibocsátásuk korlátozására, és részvételükre a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban, biztosítva a társadalmi-gazdasági növekedést és a szegénység visszaszorítását, ezért;
  1. A "szén-dioxid piac" (carbon market) továbbfejlesztésén keresztül megvalósuló alkalmazkodásra van szükség a legköltséghatékonyabb végrehajtás, valamint a fejlődő országok ösztönzéséhez szükséges erőforrások mobilizálása érdekében

További felvilágosítást a www.un.org/climatechange honlapon talál