Jelenleg 258 millió migráns van világszerte, vagyis minden 30. ember migráns. Miközben a legtöbb migráns biztonságos és törvényes keretek között változtatja meg tartózkodási helyét, 2000 óta több mint 60 000-en veszítették életüket a veszélyes utazás során. A mozgásban lévő emberek életének megmentése, jogaik védelme és az irántuk való felelősség megosztása érdekében az ENSZ Közgyűlése 2016 szeptemberében elhatározta, hogy létrehoz egy átfogó megállapodást a nemzetközi migrációról. 18 hónap alapos megbeszélést és tárgyalást követően 2018 júliusában az ENSZ-tagállamok véglegesítették a biztonságos, rendezett és szabályozott migrációról szóló ENSZ globális egyezmény szövegét, amelyet 2018. december 10-én több mint 150 ENSZ-tagállam fogadott el hivatalosan a marokkói Marrákesben.
"Ma eljött az ideje annak, hogy párbeszéd induljon köztünk arról, hogy miként kezeljük helyesen, és hogyan csináljuk jól úgy, hogy mindenki - a származási ország, a migránsok, a cél-, a tranzit- és a végső visszatérési ország számára is hasznos legyen." - Louise Arbour, az ENSZ-főtitkár nemzetközi migrációért felelős különleges képviselője, 2018 november
A globális migrációs egyezmény az első ENSZ globális megállapodás, amely a nemzetközi migráció minden vetületét érintő közös megközelítést tartalmazza. A megállapodás jogilag nem kötelező erejű. A megállapodás a tagállamok szuverenitásán, a felelősségmegosztáson, a megkülönböztetés tilalmán és az emberi jogok tiszteletén alapszik, valamint elismeri azt az együttműködő megközelítést, amely a migráció teljes hasznának optimalizálásához szükséges, miközben kezeli a migráció kockázatait és kihívásait, amelyeket a származási-, a tranzit- és a célországban élőkre és közösségeikre nézve jelent.
A megállapodás 23 célból áll, amelyek arra irányulnak, hogy hatékonyabb legyen a migráció helyi, nemzeti, regionális és globális szintű kezelése. A megállapodás:
December 19-én az ENSZ Közgyűlése hivatalosan jóváhagyta a 164 tagállam által Márrakesben elfogadott migrációról szóló globális egyezményt. António Guterres ENSZ-főtitkár nyilatkozatában elmondta, hogy a globális egyezmény megmutatja az emberséges és észszerű módját annak, hogy a migráció hasznos legyen mind a származási-, a tranzit- és a célországok, mind a migránsok számára. Továbbá reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy minden ország meglátja a globális egyezmény értékét.
Tekintettel arra, hogy a dokumentum nem bír kötelező erővel, a jövőbeli megvalósítása azon múlik, hogy a tagállamok mit szeretnének megvalósítani belőle és mennyit hajlandók befektetni, hogy előmozdítsák a benne foglaltakat. Ez csak a kezdete és nem a vége az emberi mobilitásról szóló nemzetközi párbeszédnek.