Napriek tomu do roku 2000 ešte stále žilo v extrémnej chudobe 1,2 miliardy ľudí a viac ako 800 miliónov ľudí, najmä žien a mladých ľudí, trpelo chronickým hladom. Začalo sa diskutovať o tom, ako pokročiť v globálnom rozvojovom programe po roku 2015.
Viac ako dva roky intenzívnych verejných konzultácií a zapojenia občianskej spoločnosti a ďalších zainteresovaných strán na celom svete, ktoré venovali osobitnú pozornosť hlasom najchudobnejších a najzraniteľnejších, viedli k prijatiu Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.
Konferencia Rio+20 o udržateľnom rozvoji iniciovala inkluzívny medzivládny proces, pri ktorom stavala na Miléniových rozvojových cieľoch.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun zriadil Pracovnú skupinu systému OSN pre rozvojovú agendu OSN po roku 2015, ktorej predsedali Oddelenie OSN pre hospodárske a sociálne záležitosti (DESA) a Rozvojový program OSN (UNDP), a ktorá združovala viac ako 60 agentúr OSN a medzinárodných organizácií.
Vo svojej prvej správe pre Generálneho tajomníka s názvom Realizácia budúcnosti pre všetkých pracovná skupina načrtla víziu rozvojovej agendy po roku 2015 a navrhla štyri kľúčové oblasti, ktoré môžu pomôcť pri stanovovaní cieľov. Sú to: (1) inkluzívny sociálny rozvoj; (2) inkluzívny hospodársky rozvoj; (3) environmentálna udržateľnosť; a (4) mier a bezpečnosť.
Panel na vysokej úrovni s účasťou významných osobností pri Generálnom tajomníkovi tiež poskytol usmernenia a odporúčania týkajúce sa rozvojovej agendy na obdobie po roku 2015. Správa, ktorá bola zverejnená v máji 2013 dospela k záveru, že program na obdobie po roku 2015 sa musí zamerať na: začlenenie každého; vytýčenie udržateľného rozvoja ako priority; transformáciu ekonomík v prospech zamestnanosti a inkluzívneho rastu; budovanie mieru a účinných, otvorených a zodpovedných inštitúcií pre všetkých; a vytvorenie nového globálneho partnerstva;
K procesu prispela otvorená pracovná skupina Valného zhromaždenia OSN pre Ciele udržateľného rozvoja. Generálny tajomník OSN vypracoval v decembri 2014 súhrnnú správu.
Medzivládne rokovania sa začali na začiatku 69. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN a skončili v septembri 2015, keď nový rozvojový rámec prijali svetoví lídri na historickom samite OSN na Valnom zhromaždení v New Yorku. Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj ponúka lepšiu budúcnosť pre miliardy ľudí na celom svete a pre našu planétu ako celok.