"Prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu je smutným míľnikom pre obyvateľov Ukrajiny aj pre medzinárodné spoločenstvo. Táto invázia je potupou nášho kolektívneho svedomia, porušením Charty OSN aj medzinárodného práva. Má dramatické humanitárne a ľudskoprávne dôsledky a jej dosah pociťujeme ďaleko za hranicami Ukrajiny." — António Guterres
Tohtoročné 25. výročie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ktorá bola otvorená na podpis 24. septembra 1996, prinieslo nový impulz na zabezpečenie sveta bez jadrových skúšok kýmkoľvek, kdekoľvek a navždy.
Pred sedemdesiatimi siedmimi rokmi boli na mestá Hirošima a Nagasaki zhodené jadrové bomby.
Ruská invázia predstavuje pre ukrajinské obyvateľstvo nočnú moru a humanitárnu katastrofu desivého rozsahu. Táto vojna sa však rýchlo mení na otázku života a smrti aj pre zraniteľných ľudí na celom svete.
Vo Viedenskom medzinárodnom centre (VIC) bola otvorená nová výstava, na ktorej môžete vidieť devastačný dopad jadrových bômb zhodených na mestá Hirošima a Nagasaki pred 70 rokmi.
Na výstave, ktorú je možné vidieť v rámci prehliadky OSN Viedeň, si návštevníci môžu pozrieť aj artefakty, ktoré boli vystavené pôsobeniu atómového výbuchu v oboch japonských mestách.