Na Klimatickej konferencii OSN v Dubaji - COP28 - sa zúčastnilo mnoho mladých ľudí, medzi nimi aj dvaja mládežnícki delegáti, Pavol Beblavý zo Slovenska a Rok Dolenc zo Slovinska. Obaja sa s nami podelili o svoje skúsenosti z účasti na konferencii COP28.
V posledných rokoch spôsobila inflácia vo veľkej časti sveta krízu životných nákladov. Niektorí vyvolávači strachu zneužili ťažkú situáciu, do ktorej sa týmto dostali miliardy ľudí, na šírenie rétoriky, že opatrenia v oblasti klimatickej zmeny sú cenovo nedostupné a v rozpore so záujmami bežných ľudí. Nie je to však pravda.
V dôsledku ľudskej činnosti dochádza na našej planéte k nebezpečnému poškodzovaniu prírody. Zem zažíva najväčší úbytok života od čias dinosaurov, pričom vyhynutie hrozí miliónu rastlinných a živočíšnych druhov, mnohým z nich v priebehu niekoľkých desaťročí.
Vedci v najnovšej správe Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) uviedli, že naliehavé klimatické opatrenia môžu zabezpečiť budúcnosť vhodnú pre život všetkých.
Riešenie spočíva v rozvoji odolnom voči zmene klímy. Ten zahŕňa integráciu opatrení na prispôsobenie sa zmene klímy a krokov na zníženie alebo zamedzenie emisií skleníkových plynov tak, aby prinášali väčší prínos.
Voda je spojovacím článkom všetkých hlavných globálnych problémov: od zdravia a hladu, cez rodovú rovnosť až po zamestnanosť, vzdelanie, priemysel, katastrofy a mier.
Tohtoročná Klimatická konferencia OSN sa koná v egyptskom Šarm aš-Šajchu na pozadí extrémnych výkyvov počasia na celom svete, energetickej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a vedeckých údajov, ktoré potvrdzujú, že svet sa dostatočne nevenuje znižovaniu emisií uhlíka a ochrane budúcnosti našej planéty.
Každý náš nádych nás spája s oceánom. Oceán nám dáva kyslík, poskytuje potravu a živobytie. Stabilizuje našu klímu, pretože absorbuje väčšinu tepla zachyteného v zemskom systéme. Miliardy ľudí, zvierat a rastlín sú závislé od dobrého stavu oceánov. Ten je však v súčasnosti veľmi zlý.
Je potrebné urobiť viac pre zvýšenie povedomia o význame ochrany a udržateľného využívania horských ekosystémov vrátane ich biodiverzity.
„2021 je rozhodujúcim rokom z hľadiska prekonania globálnej klimatickej núdze.“ Generálny tajomník OSN António Guterres
Klimatická kríza je červeným kódom pre ľudstvo.
Svetoví lídri a líderky sa čoskoro podrobia skúške na Klimatickej konferencii OSN v Glasgowe známej aj pod názvom COP26.
Oživenie poškodených ekosystémov je dnes mimoriadne naliehavou témou.