"A ako nám pripomína tento Medzinárodný deň mieru - riešenia máme vo svojich rukách. Pestovať kultúru mieru znamená nahradiť rozdelenie, bezmocnosť a zúfalstvo spravodlivosťou, rovnosťou a nádejou pre všetkých." — António Guterres
"Dnes vzdávame hold viac ako 76 000 príslušníkom a príslušníčkam mierových síl OSN, ktorí stelesňujú najvyšší ideál ľudstva: mier." — António Guterres
Vojna na Ukrajine naďalej spôsobuje nesmierne ľudské utrpenie, smrť a skazu, pričom milióny ľudí vystavuje riziku závažného porušovania medzinárodného práva a vyvoláva naliehavé humanitárne potreby.
"Pripomíname si Medzinárodný deň mieru, no obyvatelia našej planéty sú v kríze." — António Guterres
"Mierové sily OSN sú pulzujúcim srdcom nášho záväzku dosiahnuť viac mieru vo svete. Už 75 rokov podporujú ľudí a komunity, ktorými otriasajú konflikty a nepokoje na celom svete." — António Guterres
"V tento historicky prvý Medzinárodný deň odzbrojenia a nešírenia zbraní sa celosvetové spoločenstvo zomklo okolo principiálnej myšlienky.
Jadrové, chemické, biologické a nepredvídateľné autonómne a ďalšie zbraňové systémy nemajú v našom svete miesto." — António Guterres
Tohtoročné 25. výročie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ktorá bola otvorená na podpis 24. septembra 1996, prinieslo nový impulz na zabezpečenie sveta bez jadrových skúšok kýmkoľvek, kdekoľvek a navždy.
Pred sedemdesiatimi siedmimi rokmi boli na mestá Hirošima a Nagasaki zhodené jadrové bomby.
Ruská invázia predstavuje pre ukrajinské obyvateľstvo nočnú moru a humanitárnu katastrofu desivého rozsahu. Táto vojna sa však rýchlo mení na otázku života a smrti aj pre zraniteľných ľudí na celom svete.
Vo Viedenskom medzinárodnom centre (VIC) bola otvorená nová výstava, na ktorej môžete vidieť devastačný dopad jadrových bômb zhodených na mestá Hirošima a Nagasaki pred 70 rokmi.
Na výstave, ktorú je možné vidieť v rámci prehliadky OSN Viedeň, si návštevníci môžu pozrieť aj artefakty, ktoré boli vystavené pôsobeniu atómového výbuchu v oboch japonských mestách.