Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum
UNIS/SGSM/1365
2023. november 22.
A nők elleni erőszak szörnyű emberi jogi sérelem, egészségügyi katasztrófa és a fenntartható fejlődés jelentős akadálya.
Tartósan fennálló, széles körben elterjedt - és súlyosbodó.
A szexuális zaklatástól és bántalmazástól a nőgyilkosságig - az erőszaknak sokféle formája van.
De mindegyik a rendszerszintű igazságtalanságban gyökerezik, amit az évezredeken át tartó patriarchátus betonozott be.
Még mindig egy férfiak által dominált kultúrában élünk, ami a nőket sebezhetővé teszi azáltal, hogy megtagadja tőlük méltóságban és jogokban az egyenlőséget.
Mindannyian megfizetjük ennek az árát: társadalmaink kevésbé békések, gazdaságaink kevésbé sikeresek, világunk kevésbé igazságos.
De egy másik világ lehetséges.
Az ENSZ UNiTE kampányának idei témája - „Tegyünk a nők és lányok elleni erőszak megelőzéséért!" - mindannyiunkat cselekvésre hív.
Támogassunk olyan jogalkotást és átfogó politikákat, amelyek erősítik a nők jogainak védelmét minden területen.
Többet fektessünk be a megelőzésbe és a női jogvédő szervezetek támogatásába.
Hallgassunk meg túlélőket és mindenhol vessünk véget az elkövetők büntetlenségének.
Álljunk ki a női aktivisták mellett és támogassuk a női vezetőket a döntéshozatal minden szintjén.
Álljunk ki és szólaljunk fel együtt. Építsünk olyan világot, amely elutasítja a nők elleni erőszakot bárhol, bármilyen formában, egyszer és mindenkorra.
* *** *
"A nők és a lányok elleni erőszak egyre gyorsabb terjedése szégyent hoz az emberiségre." — António Guterres
"Az Egyesült Nemzetek Szervezetét a világ országai hozták létre azért, hogy jobb hellyé tegye a világot." — António Guterres
"Az élelmezési világnapon arra a 733 millió emberre gondolunk, akiknek a fegyveres konfliktusok, a társadalom szélére sodródás, az éghajlatváltozás, a szegénység és a gazdasági visszaesések miatt nincs elegendő élelmük, de azokra is, akiket ember okozta éhínség fenyeget Gázában és Szudánban." — António Guterres
"A béke nemzetközi napja pedig idén arra emlékeztet bennünket, hogy a megoldás a mi kezünkben van. A béke kultúrájának ápolása azt jelenti, hogy a megosztottság, a hatalomtól való megfosztás és a kétségbeesés helyett igazságosságot, egyenlőséget és reményt biztosítunk mindenki számára." — António Guterres