Tájékoztatásul – nem hivatalos dokumentum

UNIS/SGSM/1398
2024. április 19.

Az ENSZ-főtitkár

üzenete a földanya nemzetközi napján

2024. április 22.

Az emberiség úgy viselkedik mint földanya tékozló gyermeke.

A természet egészségétől függ az étel, amit megeszünk, az általunk belélegzett levegő és az ivóvizünk. Ennek ellenére káoszt okoztunk a természeti világban: szennyezéssel mérgezzük bolygónkat, fajokat és ökoszisztémákat pusztítunk ki meggondolatlanul, és instabillá tesszük az éghajlatunkat az üvegházhatású gázok kibocsátásával.

Ezek a cselekedetek ártanak a természetnek és ártanak az emberiségnek is. Veszélyeztetjük az élelmiszertermelést, szennyezzük az óceánjainkat és a levegőnket, veszélyesebb és instabilabb környezetet teremtünk, valamint hátráltatjuk a fenntartható fejlődést.

Együtt kell helyreállítanunk a természettel való harmóniát, fenntartható módon kell termelnünk és fogyasztanunk, valamint meg kell védenünk magunkat a károktól, miközben munkahelyeket teremtünk, csökkentjük a szegénységet és előmozdítjuk a fenntartható fejlődést.

Ez azt jelenti, hogy meg kell fékeznünk a biológiai sokféleség csökkenését, meg kell állítanunk a környezetszennyezést, és csökkentenünk kell az üvegházhatású gázok globális kibocsátását. Ezenkívül támogatnunk kell az őslakos népeket, a helyi közösségeket és azokat, akiket a szennyezés, az éghajlati válság és a biológiai sokféleség válsága leginkább érintenek. Igazságosságot kell teremteni az éghajlati válság által legsúlyosabban érintett országok számára azáltal, hogy gyorsan mozgósítjuk a számukra szükséges finanszírozást és támogatást az éghajlatváltozás elleni fellépéshez, a természet védelméhez és a fenntartható fejlődés előmozdításához.

Az országoknak új nemzeti éghajlatváltozási terveket kell készíteniük, amelyek összhangban vannak a globális hőmérséklet-emelkedés 1,5 Celsius-fokban történő korlátozásával. Ezek egyben nemzeti átmeneti tervek és nemzeti beruházási tervek is lehetnek, amelyek biztosítják a fenntartható fejlődést az elkövetkező generációk számára. A G20-országoknak pedig irányítaniuk kell a fosszilis tüzelőanyagok gyors, méltányos és finanszírozott globális kivezetését, és véget kell vetniük a természetromboló támogatásoknak, például azoknak, amelyek a bolygót károsító műanyagok elszabadult termelését támogatják.

A földanyával való kapcsolat helyreállítása az emberiség legfőbb kihívása. Cselekednünk kell – mégpedig most –, hogy mindannyiunk számára jobb jövőt teremtsünk.

* *** *

TOVÁBBI SAJTÓKÖZLEMÉNYEK

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete az 1995-ös srebrenicai népirtás nemzetközi emléknapján
    08/07/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete az 1995-ös srebrenicai népirtás nemzetközi emléknapján

    "Srebrenica emléke erősítse meg arra vonatkozó elhatározásunkat, hogy olyan világot építünk, amiben nem létezik a népirtás szörnyűsége, hanem helyette igazságosság és béke honol, és amiben a "soha többé" ünnepélyes ígérete az egész emberiség számára megvalósul." — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a menekültek világnapján
    19/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a menekültek világnapján

    "A fegyveres konfliktusok, az éghajlati káosz és a zűrzavarok következtében rekordszámú ember kényszerült arra, hogy elhagyja otthonát Szudántól Ukrajnáig, a Közel-Kelettől kezdve Mianmaron át a Kongói Demokratikus Köztársaságig megannyi országban. Ez az elvándorlás súlyos szenvedést okoz a menekülteknek." — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján
    14/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján

    "A gyűlöletbeszéd elleni fellépés nemzetközi napján mindannyian dolgozzunk azon, hogy előmozdítsuk az emberi jogi oktatást, bevonjuk a fiatalokat a demokratikus döntéshozatalba, valamint azon, hogy fellépjünk az intolerancia, a megkülönböztetés, az előítéletek és a sztereotípiák ellen, bárhol is jelenjenek meg." — António Guterres

  • Az ENSZ-főtitkár: üzenete a környezetvédelmi világnapon
    05/06/2024

    Az ENSZ-főtitkár: üzenete a környezetvédelmi világnapon

    "Az idei környezetvédelmi világnap témája a „földek helyreállítása, az elsivatagosodás és az aszályokkal szembeni ellenálló képesség". — António Guterres